مشق آزادگی

مشق آزاد من از زندگی ...

 

 

بسم الله ...

The blog of Me: A Nosy, Liberal-Fundamentalist, ICT-Lover Creature from Iran

>> خوش آمدید <<

** توجه: **
- اگر شله قلمکار بودن این وبلاگ اذیتتان می‌کند، از دسته‌بندی‌هایی که کمی پایین‌تر آمده کمک بگیرید!
- برای اینکه بیشتر درباره وبلاگ و من بدانید، می‌توانید به پیوندهای قرارگرفته در بالای وبلاگ (زیر عنوان) مراجعه کنید.
- این وبلاگ بر روی سرویس بلاگ بیان و با آدرس rahmanpour.ir در دسترس است. متاسفانه بدلیل عملکرد نادرست سامانه بیان، لینک‌های قبلی که با آدرس اولیه rahmanpour.blog.ir بودند، بر روی آدرس جدید فوروارد نشده‌اند. اگر لینکی باز نشد لطفا بخش .blog را از آدرس آن حذف کنید تا باز شود.
- استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر منبع و درج پیوند (لینک) به آن کاملا آزاد است.

سرم به دنیی و عقبی فرو نمی‌آید ...
تبارک الله از این فتنه‌ها که در سر ماست!
(حضرت حافظ)

۴ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۲ ثبت شده است

[این مطلب به زبان محاوره نگاشته شده است]

- چجوری بفهمم که اونم از من خوشش اومده یا نه؟
- خوب باید یه جور سر صحبت رو باهاش باز کنی
- آخه چجوری؟ ما که هیچ موضوع مشترکی نداریم راجع بهش حرف بزنیم, نمیتونم یهو بهش بگم من از شما خوشم اومده که !
- اینم حرفیه ... باید درباره اش فکر کنیم ...
- اصلا یه مشکل بزرگتر, از کجا بفهمم الان با کس دیگه ای هست یا نه!؟
- خوب دیوونه باید بفهمی دیگه, اگه اونم بخوادت یه جوری بهت چراغ سبز نشون میده. البته اگه مثل فلانی کلا واسه همه رو فلاشر نباشه!!
- ...
---
دو تا جوون داشتن این حرفها رو به همدیگه میگفتن, منم شنیدم. مسایلیه که فکر میکنم هر کسی حداقل یه بار تو عمرش باهاش به طور جدی روبرو میشه ... و البته شاید باید بشه.

[این مطلب از اکانت گوگل‌پلاسم به این وبلاگ کپی شده است. اینجا را بخوانید]
 • ۰ نظر
 • ۲۰ ارديبهشت ۹۲ ، ۰۷:۲۸
 • علی

هنوز پدر نشده ام،
اما میدانم، کاری که تو کرده‌ای خیلی بزرگ است ...
چرا که اینجا، خیلی از آدم بزرگهایمان، از انجام کاری شبیه - والبته ساده تر از - آنچه تو کرده ای، عاجز ماندند ...
و کوچک شدند ...
فکر میکنم ...،  شاید بدانم ... کاری که تو کرده ای خیلی بزرگ است.
---------
آقای دکتر روح الامینی در جلسه چهارم دادگاه کهریزک /
ایشان با وجود کشته شدن فرزندشان در کهریزک، هیچ موضعی علیه جمهوری اسلامی نگرفتند ...
در مقابل، همواره به تلاش برای جدا کردن این حادثه تلخ از بدنه نظام پرداختند.
خیلی ... خیلی مردانگی می خواهد!

[این مطلب از اکانت گوگل‌پلاسم به این وبلاگ کپی شده است. اینجا را بخوانید]
 • ۰ نظر
 • ۰۹ ارديبهشت ۹۲ ، ۰۷:۲۴
 • علی

به نظر می‌رسد "انسان تا آخر عمر، در هر درجه و مرتبه‌ای که هست، باید همواره سعی کند چند صفت را، یا شاید بهتر باشد بگوییم چند وجه از شخصیتش را، حفظ کرده و با خودش رشد دهد:

دانش آموزی،
معلمی،
کارگری؛

و ... .


و امروز روز معلم بود ... 


[این مطلب از اکانت گوگل‌پلاسم به این وبلاگ کپی شده است. اینجا را بخوانید]

 • ۰ نظر
 • ۰۸ ارديبهشت ۹۲ ، ۲۱:۳۳
 • علی

رهبر انقلاب: "آن چیزهائی که امروز برای دولت و برای رئیس‌جمهور نقاط قوّت محسوب میشود، اینها باید در رئیس‌جمهور بعدی وجود داشته‌ باشد، اینها را باید در خود تأمین کند؛ آن چیزهائی که امروز نقاط ضعف شناخته میشود ــ که ممکن است شما بگوئید، من بگویم، دیگری بگوید ــ این نقاط ضعف را باید از خود دور کند."

توجه: دسته بندی نقاط ضعف و قوت دولت کنونی کار آسانی نیست، این امر از یک سو به پیچیدگی این دولت بر میگردد (برای نمونه بر خلاف روسای جمهور قبلی که کل دوره 8 ساله شان، علی رغم برخی فراز و نشیب ها، دارای نوعی یکپارچگی بوده است، دو دولت نهم و دهم، با وجود عدم تغییر در راس قوه مجریه، بسیار متفاوت اند و امکان نگاهی یکسان به آن ها میسر نمیباشد)، از سویی دیگر به محدودیت های نگارنده بر میگردد که تنها در حد بضاعت خویش توان پرداختن به این مسایل را داراست. 

اما به هر حال، این نوشته میتواند مدخلی باشد برای پرداختن به این مساله مهم و حداقل برای من به عنوان یک جمع بندی شخصی، در انتخاب دولت بعدی راهگشا باشد. خواهشمندم با نظرات خود به کاملتر شدن این مطلب کمک کنید. نظرات برگزیده به متن اصلی اضافه خواهند شد. در نهایت امید است این نوشتار برای شما نیز مفید واقع شود.

مهمترین نقاط قوت دولت کنونی:
-اداره کشور با نگاهی ملی و ارتباط مستقیم با مردم نواحی مختلف ایران طی سفرهای استانی
-صحبت کردن با زبانی عامیانه و مردمی که منجر به نزدیکی بیشتر بدنه قوه مجریه به ملت شد.
-زنده کردن آرمان های عدالت طلبانه انقلاب اسلامی و محور قرار دادن رسیدگی به مستضعفین، به عنوان ولی نعمتان انقلاب، در برنامه های دولت (دولت نهم)
-اصلاح روند سیاست خارجی دولت پیشین که مبتنی بر اعطای امتیازات یکطرفه به طرف غربی بود.
-شجاعت و بی پروایی در اندیشیدن و به اجرا در آوردن طرح های بزرگ ملی همچون سهمیه بندی سوخت، بنگاه های زودبازده و هدفمندی یارانه ها
-به انجام رسانیدن پروژه های عمرانی بسیار در سراسر کشور
-کاستن از چالش های سیاسی بیهوده و کشاندن آن به سطح اجتماع و حرکت در چارچوب قانون اساسی (تا اواخر دولت نهم)
-معرفی گروه تازه ای از مدیران لایق به جای طیف قبل که غالبا باقی مانده دولت سازندگی بوده و سیاست های اقتصادی-فرهنگی مشخص خود را داشتند. (دولت نهم)
-باز گذاشتن فضای انتقاد به دولت و ادامه مسیری که دولت آقای خاتمی در این راستا گشوده بود، با این تفاوت که دولت آقای احمدی نژاد بر خلاف دولت قبل، امکان بستن این مسیر را - از طریق هجمه های روزنامه های زنجیره ای و به شکلی غیر مستقیم - نداشت.
-عدم برخوردی شتاب زده و نامناسب با معضلات فرهنگی که در اوایل دولت نهم و با فشار برخی افراطیون رخ داد، ولی فورا اصلاح شد (اواخر دولت نهم و دولت دهم)

مهمترین نقاط ضعف دولت:
-عدم استفاده از نظرات نخبگان و بهره گیری از خرد جمعی (به عنوان یک امر توصیه شده قرآنی) و کوچکتر شدن دایره افراد دخیل در اداره کشور که رفته رفته تشدید شده و در ماه های پایانی دولت دهم به یک گروه چند نفره ختم شد. 
-جایگزین کردن روش تصمیم گیری کارشناسانه و مبتنی بر تعقل با تصمیمات ناشی از هیجانات اجتماعی و زودگذر (به ویژه در دولت دهم)
-وجود هر دو ضعف فوق در حوزه اقتصاد که به بحرانی شدن اوضاع کشور انجامید. چرا که از یک سو تصمیمات غیر کارشناسی به اقتصاد کشور لطمه زد و از سویی دیگر با خالی شدن جای منتقدان دلسوز، عرصه برای چاپلوسان سودجو باز شده و فسادهای بزرگ اقتصادی که در دولت نهم تا حد زیادی مهار شده بود، در دولت دهم به عنوان یک چالش جدی رخ نمود.
-مطرح کردن برخی مسایل غیر ضروری در سخنرانی های خارجی و به شکلی غیر حکیمانه که منجر به نمایش نوعی اتحاد بر علیه ایران از سوی دولت های غربی شده و نهایتا علاوه بر بالا بردن هزینه ها برای کشور، به غرور ملی ایرانیان نیز لطمه زد. علاوه بر اینکه در کنار این رفتارها، برخی سخنان متناقض درباره رابطه با امریکا و حتی اسرائیل نیز از دولت به گوش میرسید که با سخنان تند و آتشین رئیس جمهور همخوانی نداشت. (بیشتر در دولت دهم)
-بهره گیری از ادبیاتی نامناسب شان یک رئیس جمهور (افشاگری ها، به کار بردن الفاظ زشت و ...) و افراط در آن که به عمیق تر شدن شکاف های اجتماعی (بین موافقین و مخالفین) انجامید و رفته رفته به نوعی عوامگرایی منجر شد. 
البته متاسفانه عمیق تر کردن شکاف های اجتماعی (به جای تلاش برای پوشاندن آن ها) در میان تمامی سیاست مداران ایرانی مشاهده میشود.
-بازگرداندن چالش های سیاسی به متن جامعه با حمایت بی چون و چرا از دایره نزدیکان و تاکید بر عدم اجرای برخی قوانین (به ویژه در دولت دهم)
-و کلکسیون دیگری از نقاط ضعف که به ویژه در دو سال پایانی دولت دهم رخ نمود و پرداختن به آن ها از حوصله این بحث خارج است ... .


پانوشت: به نظر نگارنده، دولت نهم کاندیدای بهترین دولت جمهوری اسلامی و دولت دهم، بدترین آن می باشد! 

[این مطلب از اکانت گوگل‌پلاسم به این وبلاگ کپی شده است. اینجا را بخوانید]
 • ۰ نظر
 • ۰۳ ارديبهشت ۹۲ ، ۰۷:۱۷
 • علی