مشق آزادگی

مشق آزاد من از زندگی ...

 

 

بسم الله ...

The blog of Me: A Nosy, Liberal-Fundamentalist, ICT-Lover Creature from Iran

>> خوش آمدید <<

** توجه: **
- اگر شله قلمکار بودن این وبلاگ اذیتتان می‌کند، از دسته‌بندی‌هایی که کمی پایین‌تر آمده کمک بگیرید!
- برای اینکه بیشتر درباره وبلاگ و من بدانید، می‌توانید به پیوندهای قرارگرفته در بالای وبلاگ (زیر عنوان) مراجعه کنید.
- این وبلاگ بر روی سرویس بلاگ بیان و با آدرس rahmanpour.ir در دسترس است. متاسفانه بدلیل عملکرد نادرست سامانه بیان، لینک‌های قبلی که با آدرس اولیه rahmanpour.blog.ir بودند، بر روی آدرس جدید فوروارد نشده‌اند. اگر لینکی باز نشد لطفا بخش .blog را از آدرس آن حذف کنید تا باز شود.
- استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر منبع و درج پیوند (لینک) به آن کاملا آزاد است.

سرم به دنیی و عقبی فرو نمی‌آید ...
تبارک الله از این فتنه‌ها که در سر ماست!
(حضرت حافظ)

۱۵ مطلب در شهریور ۱۳۹۲ ثبت شده است

ایران اون‌قدر کشور دموکراتیه که علاوه بر پارلمان و دولت، صف اول نماز جمعه‌اش هم بر اساس رای مستقیم مردم تعیین میشه!


 • ۰ نظر
 • ۲۲ شهریور ۹۲ ، ۱۶:۴۶
 • علی

"فرهنگ مبدا همه خوشبختی‌ها و بدبختی‌های ملت است ... آن چیزی که ملت‌ها را می‌سازد فرهنگ صحیح است. اگر فرهنگ درست بشود، یک مملکت اصلاح می‌شود."

"... در مواجهه‌ى با فشار عظیم تبلیغات جهانى قرار داریم؛ سیاست در خدمت فرهنگ است، اقتصاد در خدمت فرهنگ است، هنر در خدمت فرهنگ است، براى فشار آوردن به فرهنگ داخلى ملت ما. آن‌ها می‌دانند که اگر فرهنگ را عوض کردند، دیگر مبارزه‌اى باقى نمی‌ماند. اگر مبارزه‌ى با استکبار هست، اگر میل به ایستادگى و مقابله‌ى با دخالت اجنبى هست، به خاطر فرهنگ است."

مشابه عبارات بالا را فراوان می‌توان در سخنان بزرگان انقلاب اسلامی مشاهده کرد. سخنانی که فعالیت فرهنگی را بر سایر زمینه‌ها اولویت داده و آن را به عنوان اصلی‌ترین – و شاید تنها – راه اصلاح مملکت به شمار می‌آورند. البته بر فعالان حوزه فرهنگ نیز پوشیده نیست که کار در این زمینه، شاید دیر بازده‌تر از سایر عرصه‌ها باشد، اما به همان اندازه، موثرتر و ماناتر است.

یکی از مهمترین رقبای فعالیت فرهنگی برای ما - جوانان این عصر – را شاید بتوان فعالیت‌های سیاسی دانست؛ لازم به ذکر است غرض از فعالیت‌های سیاسی در اینجا، مفهوم کلان آن در عرصه مدیریت کشور و سیاست‌های کلی نظام و دنبال کردن و حساس بودن نسبت به این قضایا نمی‌باشد، بلکه مقصود فعالیت‌های سیاسیِ حزبی است. (هر چند شاید هم‌اکنون سخن از حزب در ایران، بیشتر به شوخی شبیه باشد و آنچه حزب می‌نامند بیشتر ائتلاف‌هایی "دم انتخاباتی" برای کسب قدرت است تا حزب واقعی!) عرصه‌ای که بر خلاف متانت موجود در کار فرهنگی، بسیار پر هیاهو است. اما همین قطار پر زرق و برق سیاست نیز تنها در صورتی به مقصد خواهد رسید که روی مسیری که پیش‌تر و توسط فعالان عرصه فرهنگ، به درستی ریل‌گذاری شده حرکت کند. هر چند کار سیاسی-حزبی نیز جزئی از فعالیت‌های ضروری در عصر کنونی است و به هیچ وجه قصد سیاه‌نمایی آن را نداریم، اما به طور قطع، هم نیازی که در حوزه فرهنگ کشور به "انرژی جوانی" احساس می‌شود بیشتر از حوزه سیاست است و از طرفی برای عرصه سیاست نیز، جوانانی که دیروزِ خود را در عرصه فرهنگ – که عرصه‌ای بالاتر از سیاست است – سپری کرده و حالا بنابر ضرورت - و برای ادای تکلیف در مقابل یک واجب کفایی - وارد سیاست شده‌اند، مفیدتر خواهند بود.

به هر حال نمی‌توان این را نادیده گرفت که فعالیت‌های سیاسی-حزبی، هر چقدر هم که سالم باشند، باز هم در مقابل کار فرهنگی شبیه انجام "مکروهات" در مقابل "مستحبات" اند! این مساله به ویژه برای کسانی که هر دو کار فرهنگی و سیاسی را تجربه کرده‌ باشند بهتر قابل درک است.


و  سهراب چه زیبا گفت:

قطاری دیدم که سیاست می‌برد؛

... و چه خالی می‌رفت!


پانوشت: اولین مخاطب این پست، نگارنده است! (مثل سایر پست‌ها، فقط با تاکید بیشتر ...)

 • ۰ نظر
 • ۱۹ شهریور ۹۲ ، ۲۲:۲۳
 • علی

از چالش‌های عجیب (و از نشانه‌های) زندگی در یک کشور جهان سومی اینه که: گاهی برای اطمینان از کسب روزی حلال و فرار از موقعیت احتمالی رانت، باید نشست و نقشه کشید!

 • ۰ نظر
 • ۱۶ شهریور ۹۲ ، ۱۶:۵۱
 • علی

"عجب زمانه ای به دنیا آمده ایم ... اگر پیشینیان ما زنده شوند، حکم به کفر ما می دهند!"

(مرحوم آیت الله مجتهدی تهرانی به نقل از معراج السعاده)
-----
جمله فوق در باب عادی شدن ابتلای انسان امروز به انواع مکروهات و گناهانی است که تا همین 100 سال پیش، مردم شدیدا از آنها اجتناب میکردند. اگر کمی با دقت به خود و دنیای اطراف نگاه کنیم، بی شک مصادیق بسیاری را خواهیم یافت.
چه در غرب و چه در شرق، 100 سال اخیر دوره سقوط بشریت در زمینه بسیاری از مسایل اخلاقی بوده است. سقوطی که در کل طول تاریخ بی مانند است ...
نقش رسانه در افزایش شتاب این سقوط را نیز نباید نادیده گرفت که البته خود بحثی مفصل و جداگانه میطلبد ... .


[این مطلب از اکانت گوگل‌پلاسم به این وبلاگ کپی شده است. اینجا را بخوانید]
 • ۰ نظر
 • ۱۳ شهریور ۹۲ ، ۲۲:۱۳
 • علی

سرکار خانم اشراقی؛

سلام؛
موفقیت دخترتان را به شما تبریک گفته و شادمانی همیشگی‌تان را از پیشگاه خداوند آرزومندیم.
در ضمن، باور کنید هیچ نیازی نبود تصویر سانسور شده‌ای از دخترتان منتشر کنید! دختر شما حق دارد هر پوششی را که دوست دارد انتخاب کند، خود شما هم همچنین!
وابستگی خونی‌تان با حضرت امام نباید مانع انتخاب راه دلخواه شما در زندگی شود. همچنانکه بیان دیدگاه‌های سیاسی‌، ذیل عنوان "یادگار/نوه/بیت حضرت امام" کار درستی نیست.
شما خودتان هستید و این "خود"تان برای ما محترم است؛ البته اگر شماهم واقعا بخواهید خودتان بمانید!
باور کنید مردم ما قدرت درک این مسایل را دارند ... .


بعد-نوشت: توصیه میکنم پستهای بسیار خوب برادر عزیز+Reza Nassaji را پیرامون این موضوع از دست ندهید: 

بعد-نوشت (2): پس از چند پست شاذ دیگر که ایشان نگاشتند، از صَرف زمانی که پای این مطلب رفت، پشیمان شدم!


[این مطلب از اکانت گوگل‌پلاسم به این وبلاگ کپی شده است. اینجا را بخوانید]

 • ۰ نظر
 • ۱۲ شهریور ۹۲ ، ۲۲:۱۱
 • علی

#1

ماجرای 16 میلیارد تومان آخرین روز دولت احمدی نژاد، ماجرای تکراری آخرین روز دولت‌های ماست ...
مطمئنم بهانه‌اش هم یک بهانه تکراری است: ما مظلوم و در جبهه حق هستیم (به جای جبهه حق میتوانید متناسب با گفتمان دولت حاکم، عباراتی چون: میراث‌دار انقلاب، آزادی‌خواه، زنده کننده ارزش‌های انقلاب و ... را نیز قرار دهید) و این عمل کمک به حق است!
البته ناگفته نماند که این مساله، پیرامون آن دسته انسان‌های سالم‌ترِ درگیر در ماجرا صدق میکند که نیاز به بهانه دارند؛ بماند که برخی برای چنین کارهایی اصلا نیازی به بهانه‌ و آرام کردن وجدانشان نمی‌بینند!

----------

#2

چشم‌ها را باید شست ... (یا: چرا در قفس هیچ کسی کرکس نیست!؟)
برخی واریز 16 میلیارد تومان به حساب دانشگاه ایرانیان را دیدند و فریاد کشیدند "او فاسد است!"
اما برخی نیز ... دستهای (تقریبا) پاکی را دیدند که طی 8 سال، حتی به اندازه راه انداختن یک دانشگاه اختلاس نکرده!
دانشگاهی که شاید مهیا کردن هزینه اش حتی برای مشاورِ معاونِ قبلی‌ها هم کار چندان سختی نبود!

[این مطلب از اکانت گوگل‌پلاسم به این وبلاگ کپی شده است. اینجا را بخوانید]
 • ۰ نظر
 • ۱۲ شهریور ۹۲ ، ۲۰:۳۶
 • علی

"علی طیب نیا وزیر اقتصاد ایران در مراسم تودیع محمود بهمنی رئیس کل سابق بانک مرکزی از قول وی نقل کرده که گفته در پنج سال تنها یک هفته رئیس کل بانک مرکزی بودم که آن هم پس از ریاست جمهوری حسن روحانی بود." (بی بی سی فارسی)
---
چنین مساله‌ای با توجه به شناختی که از آقای احمدی نژاد (به ویژه احمدی نژاد 4 سال دوم) داریم کاملا طبیعی و محتمل است ... . اما آقای بهمنی احتمالا نمی دانسته که با این صحبت در درجه اول شخصیت خود را زیر سوال بردهاست!
کسانیکه که حاضر بودند در دولت دوم آقای احمدی نژاد صرفا برای یدک کشیدن یک عنوان دهان پر کن، شخصیت و شرافت خود را بفروشند، همیشه از نظرم انسان‌های کوچکی بودند ... . کسانیکه رفتار ناحق وی با هم‌کابینه‌ای های خود را می‌دیدند ولی سکوت میکردند.

باز هم جا دارد یادی کنیم از افرادی چون خانم دکتر وحید دستجردی که شاید از این لحاظ مردترین عضو کابینه دوم بود.

لینک خبر BBCPersian:
http://bbc.in/1crI6vg
همین مطلب در گوگل+ من:
https://plus.google.com/u/0/111646806614030633787/posts/TP6cUV4it28

[این مطلب از اکانت گوگل‌پلاسم به این وبلاگ کپی شده است. اینجا را بخوانید]
 • ۰ نظر
 • ۱۰ شهریور ۹۲ ، ۲۰:۴۳
 • علی

در 5-6 سال گذشته یکی از بحث‌های سیاسی که اصطلاحا "نقل محافل" سیاست‌گویان و سیاست‌بازان شده بود، بحث سیاست خارجی ترکیه (دوران اردوغان) و عقلانیت(!) نهفته در آن بود. عقلانیتی که همیشه با زیرکی منافع کشور خود را دنبال می‌کرد و با این دید منفعت‌جویانه، خود را نسبت به هیچ چیز و هیچ کس پاسخگو و متکلّف نمی‌دانست ... و البته این سیاستِ بدون تکلیف تبدیل به آمال برخی دوستان داخلی شده بود!
همان زمان نظر برخی - از جمله نگارنده - این بود که این سیاست مزورانه شاید در کوتاه مدت جواب دهد، اما قطعا در بلند مدت، اعتماد افکار عمومی و دولت‌ها را از دست خواهد داد. اصولا برای منافع بلند مدت نمی‌توان تاکتیکی بازی کرد و باید نگاه استراتژیک داشت ... مساله‌ای که هم ایران آن را نسبتا خوب رعایت می‌کند و هم غرب.
حالا روزی است که به نظر می‌رسد سیاست خارجی ترکیه به نقطه نهایی اش نزدیک شده است ... .
حالا دیگر حتی خود ترکیه هم  روش سابق خودش را دنبال نمی‌کند. ولی انگار این بار قصد دارد از این طرف بام بیفتد!

-----------
توصیه میکنم این مقاله بی‌بی‌سی خبیث را هم بخوانید!
مقاله با این عبارت درباره سیاست خارجی ترکیه خاتمه می‌یابد که: پایین تف کند ریشش است و بالا تف کند سبیلش!

این هم لینک مجموعه‌ای از مقالات مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص که اگر هر یک را خواندید ممنون میشوم چکیده‌اش را به صورت کامنت برایمان بگذارید:

[این مطلب از اکانت گوگل‌پلاسم به این وبلاگ کپی شده است. اینجا را بخوانید]
 • ۰ نظر
 • ۰۹ شهریور ۹۲ ، ۲۲:۰۵
 • علی

- یک واقعیت این است که قطعنامه‌های شورای امنیت کاغذپاره نیستند!
- واقعیت دیگر هم این است که سازمان ملل و شورای امنیت بر اساس حق و عدالت بنیان نهاده نشده‌اند ...
- یک واقعیت سومی هم وجود دارد و آن اینکه: هضم همزمان این دو مساله برای بسیاری از سیاستمداران راست و چپ ما میسر نیست!

[این مطلب از اکانت گوگل‌پلاسم به این وبلاگ کپی شده است. اینجا را بخوانید]
 • ۰ نظر
 • ۰۸ شهریور ۹۲ ، ۲۲:۴۰
 • علی

دکتر شاه حسینی، درباره مدیران ناآگاه و کارنابلد فرهنگی عبارت بسیار جالبی به کار بردند که تاکنون نشنیده بودم: مدیران جرثقیلی!
وجه تسمیه آن هم این بود که این افراد بدون طی کردن پله‌ به پله مسیر رشد شخصیتی، به یکباره در جایگاهی بالاتر از آنچه آمادگی و توانش را دارند نصب می‌شوند، در نتیجه به دلیل ناآگاهی از مسایل فرهنگی - مسایلی که بایستی طی پیمودن مسیر می‌آموختند - و از طرفی عدم اعتماد به نفس ناشی از همین ناآگاهی، خیلی راحت توسط برخی فعالان فرهنگی جبهه بی‌فرهنگی(!) بازی می‌خورند و به اسم پروژه‌های دفاع مقدس و ... از سینمای ضد جنگ (که این مفهوم اصولا پیرامون دفاع مقدس ما جایگاهی ندارد) حمایت مادی و معنوی می‌کنند.

البته فکر میکنم در 4 سال گذشته غالب جایگاه‌های مدیریتی کشور شاهد مدیران جرثقیلی بود! اما به نظر میرسد مدیریت فرهنگی در این 34 سال همیشه با این مشکل دست و پنجه نرم کرده و احتمالا در چند سال آتی هم خواهد کرد!
-----------
پ.ن: کسانی‌که پای سخنان دکتر شاه حسینی نشسته‌اند، قطعا به عظمت شخصیت ایشان واقفند ... با توجه به توفیقی که نصیب بنده شده و مدتی است در کلاسهای ایشان حضور دارم و انشاءالله خواهم داشت، از این پس بیشتر درباره شان خواهم نوشت ... (البته بعضا و در زمینه‌هایی خود من هم به ایشان نقد دارم و با ایشان بحث میکنم که طبیعی است ... اما به نظرم ایشان یکی از فهیم‌ترین شخصیت‌های مذهبی و دغدغه‌مند هستند که در حوزه فرهنگ کشور حضور دارند)


این پست در گوگل+ من:
https://plus.google.com/u/0/111646806614030633787/posts/2Puj2GYHKB4
[این مطلب از اکانت گوگل‌پلاسم به این وبلاگ کپی شده است. اینجا را بخوانید]
 • ۰ نظر
 • ۰۸ شهریور ۹۲ ، ۲۰:۳۲
 • علی

احتمالا شما هم این روزها ماجرای گاف آقای وزیر را شنیده اید، گافی که در آن ایشان از افزایش ۲۵گیگا «هرتزی» پهنای باند اینترنت خبر داده بودند! اما آیا ایشان واقعا گاف داده‌اند!؟
به عنوان یک علاقه‌مند و فردی که در این حوزه تحصیل کرده‌ام، باید بگویم: بله! هرتز واحد فرکانس است و نه دیتا ... اما بگذارید یک گاف متداول خودمان را هم که هر روز دچارش هستیم بگویم: پهنای باند به هیچ وجه عبارت صحیحی برای بیان "سرعت انتقال داده" نیست! در حقیقت آقای وزیر واحد درستی را برای پهنای باند به کار برده اند، چرا که پهنای باند با واحد "هرتز" بیان میشود. اما احتمالا فراموش کرده‌اند که پهنای باند در فارسی متداول امروز، به اشتباه به جای عبارت نرخ انتقال داده (یا Data Rate) به کار می‌رود !
در نهایت عبارتی که از دهان آقای وزیر خارج شد را شاید بتوان ترکیبی از دو گاف دانست! (منفی x منفی = مثبت!)
البته یک ایراد دیگر ایشان هم بیان گیگاهرتز بر ثانیه است (چیزی شبیه به کاربردن "بر علیه" به جای "علیه" در زبان فارسی!)
این‌ها را گفتم تا این وسط یک سوزن هم به خودمان زده باشیم! چرا که حداقل همین مورد خاص، برای من آزاردهنده بوده و هست. هر چند شاید موارد بسیاری باشند که روزانه دچار خطاهای مشابهی می‌شویم - و یا در زبان‌های دیگر می‌شوند - و این به نظر برخی خیلی مهم نیاید، ولی فکر می‌کنم اصلاح این موارد، به خصوص موارد این چنینی که خطای مفهومی دارند، از نظر زبانی امری ضروری است.
وگرنه سوتی(!) جناب وزیر مخابرات، به سادگی قابل ماله کشی نیست و بنده هم چنین قصدی ندارم!


[این مطلب از اکانت گوگل‌پلاسم به این وبلاگ کپی شده است. اینجا را بخوانید]

 • ۰ نظر
 • ۰۶ شهریور ۹۲ ، ۲۰:۲۹
 • علی

Bitter Comedy of Our Era ...

1-FP Exclusive, Monday; August 26, 2013 :
CIA Files Prove America Helped Saddam as He Gassed Iran . The U.S. knew Saddam was launching some of the worst chemical attacks in history and still gave him a hand.

2- FP, Same Day ! Monday; August 26, 2013:
Secretary of State John Kerry said the regime of Syrian dictator Bashar al-Assad has used chemical weapons to kill hundreds of civilians, a move the Obama administration says it will not tolerate ...

History will never forget this ... We will never forget too ... .
------
Both below Images are now - When this post is preparing - among Foreign Policy headlines!


کمدی تلخ روزگار ما ...
1- فارین پالیسی؛ دوشنبه، 4 شهریور 1392:
اسناد سازمان سیا ثابت میکند ایالت متحده در زمان حمله شیمیایی صدام به ایران، از وی حمایت کرده است.
2- فارین پالیسی؛ همان روز(!):
جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده گفت: رژیم سوریه برای کشتن غیر نظامیان از سلاح شیمیایی استفاده کرده است. مساله ای که برای دولت اوباما تحمل پذیر نخواهد بود.

in Google+:
[این مطلب از اکانت گوگل‌پلاسم به این وبلاگ کپی شده است. اینجا را بخوانید]
 • ۰ نظر
 • ۰۵ شهریور ۹۲ ، ۲۳:۲۳
 • علی

خدمت شما خواهر گلی که دختر غربی رو الگوی خودت قرار دادی عارضم که ...:

درست و غلط انتخاب الگوت با خودت! فقط حرف من اینه که به خدا Lady Gaga و امثالهم به هیچ وجه نماینده دختر غربی نیستن! اینها تو خود امریکا و اروپاش هم ساختارشکن‌ به حساب میان ... .

پ.ن: با این وضع احتمالا تا چند سال دیگه ما به اونا تهاجم فرهنگی کنیم!
البته ایشالا که این طور نشه و نمیشه ... .

[این مطلب به زبان محاوره نگاشته شده است]
[این مطلب از اکانت گوگل‌پلاسم به این وبلاگ کپی شده است. اینجا را بخوانید]
 • ۰ نظر
 • ۰۵ شهریور ۹۲ ، ۲۰:۱۸
 • علی

علم بهتر است یا ثروت...!؟
قدیم‌ترها چه سریع به این سوال کلیشه‌ای جواب میدادیم؛ بدون یک لحظه مکث، بدون شک ...
اما حالا "بستگی داردها" بلای جانمان شده‌ ... .
حالا برای جواب نیاز به لغت شناسی داریم: منظور از علم چیست؟ منظور از ثروت چه؟!
در پایان هم یک پاسخ دیپلماتیک می‌دهیم!
شاید حرف الانمان درست‌تر باشد؛ 
ولی باز هم آن سادگی‌ها، آن جواب‌های نیمه-اشتباه؛ شیرین‌تر بود ... شیرین‌تر است.
گاهی چقدر برای "کودک بودن" دلتنگ میشویم ...
و شاید اگر آن "بودن" بود، این که هستیم، "نبودن" است!
[این مطلب از اکانت گوگل‌پلاسم به این وبلاگ کپی شده است. اینجا را بخوانید]

 • ۰ نظر
 • ۰۳ شهریور ۹۲ ، ۱۹:۳۷
 • علی
"سبز باشید و پایدار ... "
#آمپاس_شدید!
 • ۰ نظر
 • ۰۳ شهریور ۹۲ ، ۱۶:۴۸
 • علی