مشق آزادگی

مشق آزاد من از زندگی ...

 

 

بسم الله ...

The blog of Me: A Nosy, Liberal-Fundamentalist, ICT-Lover Creature from Iran

>> خوش آمدید <<

** توجه: **
- اگر شله قلمکار بودن این وبلاگ اذیتتان می‌کند، از دسته‌بندی‌هایی که کمی پایین‌تر آمده کمک بگیرید!
- برای اینکه بیشتر درباره وبلاگ و من بدانید، می‌توانید به پیوندهای قرارگرفته در بالای وبلاگ (زیر عنوان) مراجعه کنید.
- این وبلاگ بر روی سرویس بلاگ بیان و با آدرس rahmanpour.ir در دسترس است. متاسفانه بدلیل عملکرد نادرست سامانه بیان، لینک‌های قبلی که با آدرس اولیه rahmanpour.blog.ir بودند، بر روی آدرس جدید فوروارد نشده‌اند. اگر لینکی باز نشد لطفا بخش .blog را از آدرس آن حذف کنید تا باز شود.
- استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر منبع و درج پیوند (لینک) به آن کاملا آزاد است.

سرم به دنیی و عقبی فرو نمی‌آید ...
تبارک الله از این فتنه‌ها که در سر ماست!
(حضرت حافظ)

۴ مطلب در شهریور ۱۳۹۳ ثبت شده است

وایبرم رو آپدیت کرده بودم و داشتم باهاش ور می‌رفتم تا تغییراتش رو ببینم؛ چشمم افتاد به رفیق دبیرستانم و عکس جدیدش؛ پروفایلش رو باز کردم؛ ذهنم رفت به ده سال قبل و چنین روزهایی که وارد دبیرستان شده بودیم ... خاطرات من و این رفیق (که بغل‌دستیم هم بود) و سه-چهار تا دیگه از بچه‌ها که تا آخر دبیرستان یک تیم شده بودیم برام زنده شد (هر وقت یاد اون دوران و خاطراتش میفتم و اینکه چقدر زود گذشت بغض گلوم رو میگیره) ... تو همین حال و هوا بودم و چند دقیقه‌ای بیشتر نگذشته بود که یکدفعه یکی بهم زنگ زد؛ نگاه که کردم دیدم همون رفیقه! گفت یهو دلش هوای من رو کرده و از محل خدمت سربازیش تماس می‌گیره! خلاصه چند دقیقه‌ای با هم گپ زدیم؛ واقعا چسبید ...

پانوشت: ۱- البته خدا رو شکر ما هنوز هم با اینکه فاصله‌های فیزیکی بینمون بیشتر از قبل شده، نذاشتیم ارتباطمون قطع بشه و دیدارهای نسبتا مرتبی با هم داریم ... دورهمی‌هایی که دو-سه ساعتی همه‌مون رو میبره به چند سال قبل و همون صمیمیت‌ها - و بعضا خاک‌برسری‌ها! - و انگار نه انگار این همه وقت گذشته و دیر به دیر هم رو میبینیم ... .
۲- دوستانی که محصل هستید، قدر ایام مدرسه رو بدونید ... درسته که هر دوره‌ای شیرینی‌ها و تلخی‌های خودش رو داره، ولی جنس ایام قبل از دانشگاه و بی‌‌دغدغگیهایش حال خاصی است که دیگه تکرار نمیشه ... .
آغاز #مهر و #پاییز پرخاطره مبارک!
-----
ورودی از اکانت گوگل‌پلاسم: https://plus.google.com/+AliRahPou (لینک مطلب)
[پست به زبان محاوره‌ای]
 • ۰ نظر
 • ۲۹ شهریور ۹۳ ، ۲۲:۴۶
 • علی
"The Centre" یا "مرکز"، پنجمین و تازه‌ترین آلبوم سامی یوسف است که در نیمه سپتمبر 2014 (اواخر شهریور 93) منتشر شد. این روزها کمتر کسی است که سامی یوسف را نشناسد، خواننده جوانی که با انتشار آلبوم‌های "المعلم" و "My Ummah" و ارایه محتوایی شرقی و سبک و سیاقی مرکب از غرب و شرق توانست مسیر جدیدی را - که بعدها توسط بسیاری دیگر نیز دنبال شد - در موسیقی و به طور خاص موسیقی مسلمانان باز کند. مسیری که با سومین آلبوم یوسف، "Wherever You Are"، برای خودش شناسنامه‌ای نیز دست و پا کرده و spiritique نام گرفت، سبکی که شاید بتوان آن را زیر شاخه‌ای از موسیقی معاصر دانست (البته این نظر شخصی نگارنده و در مقایسه آثار سامی یوسف با آثار افرادی چون یانی است.) سومین آلبوم یوسف از جنبه دیگری نیز اهمیت داشت و آن محتوای موسیقی سامی بود که اگرچه هنوز رنگ و بوی شرقی داشت، اما حالا یک لایه عمیق‌تر شده و در کنار - و حتی بیش از نشانه‌های مستقیم اسلامی، - فطرت مشترک الهی را دست‌مایه قرار داده بود و این یعنی هدف گرفتن جمع وسیع‌تری از مخاطبان بالقوه. اگرچه یوسف، با چهارمین آلبوم خود یعنی "سلام" کمی به تکرار افتاد، اما حالا و با "مرکز" مجددا نشان داد همچنان می‌تواند مسیری را که در پیش گرفته است، با قوت ادامه دهد. موسیقی سامی یوسف (به ویژه از آلبوم سوم به بعد) به نوعی همان روحِ صوفی‌مسلک دیروز است که حالا در جسمی جدید دمیده شده؛ این مساله آن قدر مشخص است که حتی اگر نظرات او را هم نخوانده باشید، با گوش دادن به چند قطعه از موسیقی‌اش - به ویژه قطعات جدیدترین آلبوم وی، "مرکز" - می‌توانید آن را دریابید ...

مخاطب موسیقی یوسف، عمدتا جوان مسلمان عصر حاضر است؛ جوانی که از یک سو بارقه‌های از فرهنگ غرب - با تمام جاذبه‌هایش - بر مسیر وی خودنمایی می‌کنند و از سوی دیگر هویت تاریخی‌اش - با جلال و جبروتی خیره‌کننده - باری را بر دوش وی قرار داده که نسبت به آن احساس مسئولیت می‌کند؛ جوانی که با میراث عظیمی از گذشته، نگاهی رو به آینده دارد؛ جوانی که او نیز همچون سایر همنسلان مسیحی، یهودی و حتی ندانم‌گرایش؛ در جستجوست ...، در جستجوی چیزی که باید به دنبالش باشد! در جستجوی چیزی که تمام دنیای معاصر تلاش می‌کند تا از او پنهان کند ... و "مرکز" نقل همین جستجوست.
"مرکز" دقیقا آمده است تا در این راه، فریاد جوان عصر حاضر باشد. فریادی که اگرچه در انتها مجددا فرو می‌نشیند، اما این بار از گذشته متفاوت است ... "مرکز" یک گام رو به جلو در مسیری است که با آلبوم "Wherever You Are" شروع شده بود ... "مرکز" چکیده‌ای است از فرهنگ صوفی‌گریانه شرق و آینه‌ای از آثار مولانا.
ویژگی دیگر "مرکز" رنگ و بوی آشنای آن برای مخاطب ایرانی است؛ این آلبوم بیش از همه آلبوم‌های پیشین سامی یوسف برای ما عطر ایران را دارد، دو قطعه انگلیسی و عربی آلبوم با نام "خراسان"، قطعه فارسی "جانِ جانان" و قطعه آذری "ساری‌گلین" در کنار محتوای آلبوم، همه و همه موجب پیوند عمیق "مرکز" با مخاطب ایرانی است (و این از یوسفی که در ابتدا سعی می‌کرد تا حد ممکن اشاره‌ای به تولدش در یک خانواده اهل موسیقی ایرانی نداشته باشد، جالب توجه است ... .) اما به طور کلی محدود کردن موسیقی یوسف - که دریچه‌ای است به اینترناسیونالیزم - به یک منطقه خاص، نه کار جالبی است و نه ممکن.


خلاصه بحث اینکه اگر شما هم در "سفر" هستید یا سودای آن را در سر دارید؛ احتمالا "مرکز" همراه خوبی برایتان خواهد بود ... .

پانوشت‌ها:
1- متاسفانه برای تهیه قانونی "مرکز" در ایران مسیر سرراستی وجود ندارد و من هم با وجود دو پیامی که در این باره - و حتی با طرح پیشنهاد کمک در این زمینه - برای بخش‌های فارسی و انگلیسی سایت ارسال کردم، هنوز جوابی نگرفته‌ام. عدم توزیع رسمی آلبوم‌های سامی یوسف در ایران، آن هم با وجود اینکه از ابتدا گروه فعالی از طرفداران وی در ایران شکل گرفته بود - گروهی که فکر می‌کنم هم‌اکنون به بخش فارسی سایت رسمی یوسف پیوسته باشند - واقعا عجیب است. اما به هر حال، امکان خرید آلبوم دیجیتال "مرکز" از دو سایت iTunes و Amazon و به قیمت 10 دلار (که به ریال ایران، هزینه زیادی برای یک آلبوم است!) وجود دارد. برای خرید از این دو سایت می‌توانید از گیفت‌کارت استفاده کنید (هر چند تهیه گیفت کارت قابل اطمینان هم خود چالشی دگر است ...)
2- هدیه وبلاگ "مشق آزادگی" به شما، فایل متون اشعار آلبوم "مرکز" است (کلیک کنید). اشعار از سایت islamiclyrics.net/sami-yusuf گرفته شده‌اند.
3- با خودم فکر می‌کردم: از عجایب عصر ماست که مسیر صوفی‌گری که شاید تا دیروز به "شُل‌دینی" متهم بود، حالا و میان این همه اغواگری دنیای مدرن شده است "دین قیّم"! و نا خودآگاه یاد این سخن آیت‌الله مجتهدی تهرانی افتادم که : "اگر پیشینیان ما زنده شوند، حکم به کفر ما می دهند!"
4- فکر می‌کنم خواننده خوب - حداقل در پاپ - خواننده‌ای است که موسیقی را بفهمد و بلد باشد؛ وگرنه صرف پاپ‌خوان شدن با انگیزه‌هایی چون عطش شهرت، چیزی نیست که به اثری ماندگار بیانجامد ... (این را با نگاهی به خوانندگان برجسته که غالبا موسیقی‌بلد نیز هستند می‌توان فهمید. یوسف هم از این دسته است ...)
5- در این نوشتار بیشتر از نقاط مثبت موسیقی یوسف و آلبوم جدیدش گفته شد؛ اما قطعا "مرکز" نیز بدون اشکال نیست. از نظر نگارنده - که هیچ تخصصی در موسیقی ندارد و صرفا یک طرفدار و شنونده است - آلبوم جدید بعد از چند بار گوش دادن، کمی برای مخاطب یکنواخت می‌شود؛ به طور کلی به نظر می‌رسد ترکیب انواع ریتم‌ها در "مرکز" چندان مناسب نیست و به طور خاص جای خالی ریتم تند در قطعات این آلبوم احساس می‌شود.

در آخر نگاهی داشته باشید به بخشی از متن شعر "خراسان" از آلبوم "مرکز":

 

Khorasan
I have come
Here alone

In my dream
Earth and stone
Turned to gold

Was that you
Long ago
?Khorasan

?Can you guide me to the treasures I have lost
?Can you show me every secret I forgot
When I came you asked me where I had come from
You said my homeland was my kingdom all along

Khorasan
I must go
Send me home

Breathe in me

I have healed
I have grown

Give me peace
In my soul
 ... Khorasan
 • ۰ نظر
 • ۲۶ شهریور ۹۳ ، ۲۳:۴۶
 • علی

شماره جدید نشریه طیف هم چند وقتی است منتشر شده است. به نظرم این شماره، هم به خاطر موضوع مهمش و هم به خاطر مقالات خوبش، از آن نسخه‌هایی خواهد شد که تا مدت‌ها در قفسه کتابخانه متخصصان فاوا باقی خواهد ماند ... .

اگرچه عنوان این شماره "ایران در دوراهی انتخاب: 3G‌ یا LTE!؟" است، اما غالب مطالب آن به شبکه‌های نسل چهارم (4G-LTE) پرداخته و نهایتا این سوال را ایجاد میکند که "آیا بهتر نیست امروزه و تا حد ممکن، از راه‌اندازی 3G صرفه نظر کرده و مستقیما از 2G به 4G مهاجرت کنیم؟" سوالی که طبیعتا پاسخ ساده و سرراستی ندارد، اما قطعا در بسیاری نواحی پاسخ آن "مثبت" خواهد بود.

همچنین در این شماره مقاله‌ای نیز درباره بحث‌های فرکانسی مربوط به LTE نگاشته‌ام که برای مطالعه متن کامل می‌توانید به نشریه مراجعه نمایید.

پانوشت: نسخه PDF نشریه پس از آماده‌سازی سایت جدید طیف (به همان آدرس www.teyf.ir) در دسترس خواهد بود. برای تهیه نسخه کاغذی نیز می‌توانید با دفتر گروه علمی-تحلیلی طیف (به شماره 88513812) تماس حاصل نمایید.

 • ۰ نظر
 • ۲۰ شهریور ۹۳ ، ۲۲:۴۳
 • علی

الحمدلله شاخه رمز علم و صنعت به عنوان شاخه برتر کشوری انتخاب شد ... متن کامل را می‌توانید از اینجا بخوانید: http://sbisc.iust.ac.ir/?p=178 (یا از اینجا در سایت دانشکده)

این مساله (فعال کردن شاخه تا رسیدن به اینجایی که الان هستیم) جدای از بحث حرفه‌ایش، برای من کلی درس و تجربه دیگر هم داشت که بخشی‌شان نوت شده‌اند و کنار سایر روزنوشت‌هایم جا گرفته‌اند؛ که احتمالا بعضی‌هایشان را در آینده و به صورت مطلب در همین وبلاگ خواهم نوشت (ترجیح می‌دهم الان و اینجا نیاورم تا خیلی مسایل و احوالات شخصی‌ام باز نشود! یا حداقل به صورت مستقیم باز نشود؛ اما شاید صرفا درج این لینک بد نباشد ... .)

پانوشت: نوشته شدن این مطلب هم اگرچه شاید کمی بوی ریاکاری بدهد - که احتمالا هست! - اما بیشتر بخاطر همین تاثیرات شخصی‌اش بود و اهمیتی که از این جنبه برای من داشت؛ ... و نوشتم تا یادم بماند.

 • ۰ نظر
 • ۲۰ شهریور ۹۳ ، ۲۲:۲۳
 • علی