مشق آزادگی

مشق آزاد من از زندگی ...

 

 

بسم الله ...

The blog of Me: A Nosy, Liberal-Fundamentalist, ICT-Lover Creature from Iran

>> خوش آمدید <<

** توجه: **
- اگر شله قلمکار بودن این وبلاگ اذیتتان می‌کند، از دسته‌بندی‌هایی که کمی پایین‌تر آمده کمک بگیرید!
- برای اینکه بیشتر درباره وبلاگ و من بدانید، می‌توانید به پیوندهای قرارگرفته در بالای وبلاگ (زیر عنوان) مراجعه کنید.
- این وبلاگ بر روی سرویس بلاگ بیان و با آدرس rahmanpour.ir در دسترس است. متاسفانه بدلیل عملکرد نادرست سامانه بیان، لینک‌های قبلی که با آدرس اولیه rahmanpour.blog.ir بودند، بر روی آدرس جدید فوروارد نشده‌اند. اگر لینکی باز نشد لطفا بخش .blog را از آدرس آن حذف کنید تا باز شود.
- استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر منبع و درج پیوند (لینک) به آن کاملا آزاد است.

سرم به دنیی و عقبی فرو نمی‌آید ...
تبارک الله از این فتنه‌ها که در سر ماست!
(حضرت حافظ)

۲ مطلب در فروردين ۱۳۹۴ ثبت شده است

در این پست، چند مطلب مربوط به توافق لوزان را که پیش‌تر و در گوگل‌پلاس ارسال کرده بودیم، قرار داده‌ایم ... و از این رو آن را "لوزانیات" نام نهادیم! پس بخوانید ...

-------------------

 

توافق فرصت‌هایی هم دارد؛ حتی برای دلواپسان!

چه خوشمان بیاید و چه بدمان، مسیر رایزنی با کدخدا از دو سال پیش و توسط مردم انتخاب شد و توافقنامه دیروز، یا به قول دولتی‌ها بیانیه رسانه‌ای دیروز، اصلا اتفاقی عجیب و غیر قابل پیش‌بینی نبود. مسایلی از قبیل اینکه: آیا آنچه اعلام شد بهترین توافق ممکن بود؟ آیا در آینده می‌توان به غرب اعتماد کرد؟ چرا متن فارسی منتشره با متن انگلیسی این قدر تفاوت دارد؟ و ... سوالاتی از این قبیل تاکنون زیاد مورد توجه واقع شده و پس از این نیز بسیار مورد بررسی قرار خواهند گرفت. اما جدای از این مسایل، توجه به چند نکته حاشیه‌ای برای خودم و دوستان اصولگرا و حتی دلواپس (و به طور عام، هر کسی که از پذیرش حرف زور دشمن دلخور می‌شود) لازم است:
- اول اینکه یاد بگیریم سعه صدر داشته باشیم و مسایل را خیلی بزرگتر از ابعاد واقعیش نبینیم. این مهمترین تفاوت ما با گروه دیگر مملکتمان است که به قول معروف با یک غوره سردی‌شان میکند و با یک مویز گرمی! در یک انتخابات میگویند تقلب شده و میخواهند نظام را سرنگون کنند و چهار سال بعد، با یک رنگ دیگر بر می‌گردند پای همان صندوق‌های رای ... . آنچه انجام شده - همان‌طور که رهبری هم بارها اشاره کرده‌اند - صرفا یک توافق هسته‌ای است. همین. هر چند طبیعی است برخی بخواهند آن را در راستای منافع سیاسی‌شان چیزی بیش از این نشان دهند. البته در جای خودش اتفاق مهمی هم هست، اما از نظر خطرات احتمالی، بی‌شک نسبت به بسیاری از وقایعی که در همین یک دهه گذشته پشت سر گذاشته‌ایم برای نظام کم خطرتر است، بخصوص اینکه رهبری از همان ابتدا چارچوب‌‌ها را مشخص کرده و خط قرمزها را تعیین کردند و اصطلاحا زمین بازی را چیدند (که اگر بخشهایی از این توافق‌نامه هست که می‌تواند مایه دلگرمی باشد، همین بخش‌هاست.)
- دیگر اینکه همان‌طور که بارها نیز گفته شده، مهمترین وجه ماجرا این است که توافق یک تمرین راستی‌آزمایی مجدد برای کسانی است که فریب‌کاری غرب را فراموش کرده بودند و فکر می‌کردند همه مشکل امریکا با ایران آنکارد نبود ریش احمدی‌نژاد است! از همین ابتدای کار و با توجه به سخنرانی دیروز آقای اوباما و فکت شیت وزارت خارجه امریکا می‌توان خدعه‌های جدید ایالات متحده را فهمید ... .
- مساله دیگر اینکه آنچه در این توافق‌نامه بدست آمده و آنچه از دست رفته، تماما محصول کار این دولت نیست که این‌طور مورد ستایش حامیان و نقد مخالفان قرار گیرد. قطعا اگر روند توسعه هسته‌ای کشور در یک دهه گذشته نبود، امروز برگ برنده‌ای روی میز نداشتیم. و از طرفی اگر بی‌فکری‌های دیروز نبود و تحریم را کاغذپاره نمی‌دانستیم و کمی با احتیاط حرکت می‌کردیم، شاید اصلا امروز نیازی به چنین توافقی پیش نمی‌آمد ... .
- و اما در آخر: امروز چه باید کرد؟ شاید بتوان گفت توافق حاصل دو وظیفه مهم را پیش روی ما گذاشته: اول اینکه با پافشاری بر اصول، روند تاثیرگذاری عده‌ای جوگیر را (که مدتی است خوششان آمده جدای از کسب نتیجه و برد و باختش، بریزند کف خیابان ولیعصر!) بر سیاست‌های کلی کشور کاهش دهیم و اجازه موج‌سواری آگاهانه برخی سیاسیون را روی این جریان‌های احساسی - که متاسفانه در یک سده اخیر کشور و در بزنگاه‌ها بسیار تاثیرگذار بوده‌اند - سلب کنیم. 
مساله مهم دیگر اینکه سعی کنیم حداکثر استفاده را از فضای مثبت احتمالی حاصل از توافق در راستای توسعه اهداف جمهوری اسلامی ببریم. حقیقت این است که خوشبختانه فقط دود این توافق به چشم مقاومت نخواهد رفت و طرف مقابل در صورت اجرای تعهداتش - تا حدی که صادق باشد و اجرا کند - ناخواسته فرصت‌هایی را نیز برای جریان مقاومت فراهم خواهد کرد. از این رو جدای از نقش مثبت احتمالی توافق بر افزایش رضایت عمومی، قطعا فرصت‌هایی نیز در راستای توسعه اهداف نظام پدیدار خواهد شد که استفاده صحیح از همین‌ فرصتها می‌تواند خنثی‌کننده نقاط ضعف توافق باشد. و قطعا آنچه برخی تندروها را در امریکا و اسرائیل مخالف توافق کرده همین فرصت‌هاست. 
یادمان باشد که جدای از اینکه غرب بر سر تعهداتش بماند یا خیر، وعده‌ای که خدا داده است قطعا حق است ... .

 

parcham_Iran

لینک گوگل‌پلاس: https://plus.google.com/+AliRahPou/posts/GiXNwP2KnGJ

-------------------


#توافق جامع خدا با بنده‌هاش ...

روزی خواهد آمد،
و صدا خواهد در داد:
ای سبد هایتان پر خواب، سیب آوردم، سیب سرخ خورشید ...

 

tavafogh-khoda

لینک گوگل‌پلاس: https://plus.google.com/+AliRahPou/posts/iptfJ7KSMEc

-------------------

 

اندر حکایت بازی برد-برد ...

 این روزها و به بهانه مذاکرات هسته‌ای، اصطلاح برد-برد و راهبردی که در آن برای هر دو طرف بهره‌ای حاصل شود بسیار شنیده میشهراهبرد مبتنی بر برد-برد را باید در دو سطح بررسی کنیم: اول سطح عمومی جامعه داخلی و شراکت‌ها و تجارت‌هاست که در آن‌ها این راهبرد واقعا جواب میدهد. و متاسفانه ما ایرانی‌ها واقعا در این زمینه ضعیف هستیم. در بسیاری از موقعیت‌ها، از روی بخل و یا این نگاه که "نکند طرف دیگر بیشتر از حقش متنفع بشود و سر من کلاه برود" به کل قید یک منفعت را می‌زنیم! البته در زمینه‌های غیر تجاری هم می‌شود مثال‌هایی زد.

اما در حوزه کلان سیاسی چه؟ به نظر می‌رسد با کشوری مثل ترکیه می‌توان این راهبرد را در پیش گرفت، اما در مقابل دشمن چه؟ مثلا آیا با داعش می‌توان به یک راهکار برد-برد رسید؟ قطعا خیر!
درباره ایالات متحده چه؟ جدای از باراک اوباما و با فرض حسن نیت (!) او، آیا اصولا با سیستم سیاسی امریکا که مبتنی بر امپریالیسم است می‌توان بازی برد-برد داشت؟ یا از یک زاویه دیگر: اصولا آیا امریکا راضی می‌شود با ایران بازی برد-برد داشته باشد؟ آیا می‌شود باخت و حس پیروزی داشت!؟
آیا اگر به دلیل فشارها مجبور شویم یک توافق را بپذیریم، اسمش بازی برد-برد است یا صرفا یک آتش‎‌بس سیاسی است!؟
خلاصه اینکه بکارگیری اصطلاح برد-برد در عرصه کلان، به همین سادگی‌ها هم نیست و همراه خودش بایدها و نبایدها و تولی و تبری‌های دیگری را نیز می‌آورد که نمی‌توان نادیده گرفت ... .

لینک گوگل‌پلاس: https://plus.google.com/+AliRahPou/posts/MJuWxnMb7Q8============================

بعدنوشت: (تیر 94) به رسم بخش پیشین با عنوان "لوزانیات!" در این بخش نیز، چند مطلب مربوط به توافق نهایی وین را که پیش‌تر و در گوگل‌پلاس ارسال کرده بودیم، قرار داده‌ایم؛ پس بخوانید ...

-----------------------

وقتی رهبری و خیلی‌ها می‌گویند مشکل غرب با ما فقط مساله هسته‌ای نیست، یعنی چه؟ یعنی فردا روزی آن‌ها همین جار و جنجال را سر موضوع دیگری، مثلا مساله سورئال و کمیک «ازدواج همجنس‌بازها» به راه خواهند انداخت. و آن‌طور که از نشانه‌ها برمیاد، حتی در چنان نقطه‌ای هم باز برخی گوسفندوار به جای ایستادن، سعی خواهند کرد فرهنگ داخلی را برای انحطاط و حل شدن بیشتر در غرب آماده کنند.

و مکروا و مکر الله، و الله خیر الماکرین
برای بنده و خیلی‌هایمان عین روز روشن است که سقوط و افول امریکا، آن‌قدرها دور نخواهد بود. امریکا اگر امریکا شد، به خاطر پایبندی به سنت‌هایی بود که تا سده پیش به آن پایبند بود، نه سنت‌های امروز که کم‌کم دارد ۱۸۰ درجه با مسیر طبیعی و فطری انسانی فاصله میگیرد.
https://plus.google.com/+AliRahPou/posts/Buez3tt7AGr


خواندن متن بسیار خوب (و البته کمی بلند) زیر به شدت توصیه میشود.

http://bit.ly/1lQTxGF

ذیلش این نکته را هم که مدتی است در دلم مانده بگویم: تشبیه توافق هسته‌ای به صلح امام حسن از سوی دولتی‌ها، یکی از بزرگترین اشتباهات ممکن (حتی در راستای دفاع از توافق) است. ایکاش با کمی دقت، متوجه میشدند با تشبیه شرایط کنونی ولی به امام مظلوم، خودشان کجای این پازل قرار میگیرند و به کدام دسته از فرماندهان امام شباهت می‌یابند!

https://plus.google.com/+AliRahPou/posts/CTh8J2XtHRQیکی هر روز با سنگ شیشه خونه‌ات رو میشکسته، تو بهش میگی آقا روزی هزار تومن دستی بهت میدم دیگه بی‌خیال ما شو!

روش بدی نیست، ولی اگه بعدش بری تو خیابون خوشحالی کنی حق بده یه سری به چشم اسکل بهت نگاه کنن!

#توافق #توافق_هسته_ای

https://plus.google.com/+AliRahPou/posts/fh8ScmVDcUZ
حرف آخر ...
پیام رهبری-وین
بسم الله الرحمن الرحیم
جناب آقای رئیس‌جمهور
با سلام و تحیت و تشکر از زحمات فراوان جنابعالی، اولاً لازم میدانم از تلاش پیگیر و پرطاقت هیئت مذاکره‌کننده‌ی هسته‌ئی صمیمانه تشکر و قدردانی کنم و پاداش الهی را برای آنان مسألت نمایم، سپس، به سرانجام رسیدن این مذاکرات، گام مهمی است، با این حال لازم است متنی که فراهم آمده با دقت ملاحظه و در مسیر قانونی پیش‌بینی شده قرار گیرد و آنگاه در صورت تصویب، مراقبت از نقض عهدهای محتمل طرف مقابل صورت گرفته و راه آن بسته شود. به خوبی میدانید که برخی از شش دولت طرف مقابل به هیچ رو قابل اعتماد نیستند.
از ملت عزیز انتظار دارم که همچنان وحدت و متانت خود را حفظ کنند تا بتوان در فضای آرام و خردمندانه به منافع ملی دست یافت.
والسلام علیکم و رحمه‌الله
سید علی خامنه‌ای
۱۳۹۴/۴/۲۴

https://plus.google.com/+AliRahPou/posts/Buez3tt7AGr

http://farsi.khamenei.ir/message-content?id=30322دیروز خبری از قول رئیس بانک مرکزی منتشر شد مبنی بر اینکه پول‌های بلوکه‌شده ایران 29 میلیارد دلار است. جدای از حرف و حدیث‌هایی که پیرامون این رقم ایجاد شد، از همان موقع لیست شرکت‌های نوبنیان (و نه پر سابقه‌ای) که چند ده میلیارد دلار ارزش دارند جلوی چشمم است (لیستی از این شرکت‌ها را از اینجا ببینید http://graphics.wsj.com/billion-dollar-club%29؛
از همان موقع دارم فکر می‌کنم که یک مقام امریکایی چه فکری می‌کند وقتی یکی از دلایل اصلی این مذاکرات، آزاد شدن پولی است که هم‌ارز یکی از شرکت‌های سیلیکون‌ولی هم نیست؛
از همان موقع دارم فکر می‌کنم به #اقتصاد_مقاومتی (یا هر نام دیگری که شما روی یک اقتصاد مولد و سالم میگذارید) و ذلتی که در صورت تن ندادن به آن، باید در آینده هم مجدد و مجدد متحمل شویم ... .

https://plus.google.com/+AliRahPou/posts/8SfQ9gvaQFwایکاش وزارت خارجه سریعتر از بستر #توافق برای شفاف‌شدن وضعیت هسته‌ای اسرائیل استفاده کنه ...

https://plus.google.com/+AliRahPou/posts/5JtfgqC3yYm


  • ۰ نظر
  • ۲۸ فروردين ۹۴ ، ۱۸:۱۵
  • علی

برایتان بهاری سبزتر از سبزترین روزهای عمرتان آرزومندم ...

#بهار #نوروز۹۴ #بهار_فاطمی

bahar94


- اینستاگرام من: https://instagram.com/alirahpou

  • ۱ نظر
  • ۰۱ فروردين ۹۴ ، ۱۵:۰۷
  • علی