مشق آزادگی

مشق آزاد من از زندگی ...

 

 

بسم الله ...

The blog of Me: A Nosy, Liberal-Fundamentalist, ICT-Lover Creature from Iran

>> خوش آمدید <<

** توجه: **
- اگر شله قلمکار بودن این وبلاگ اذیتتان می‌کند، از دسته‌بندی‌هایی که کمی پایین‌تر آمده کمک بگیرید!
- برای اینکه بیشتر درباره وبلاگ و من بدانید، می‌توانید به پیوندهای قرارگرفته در بالای وبلاگ (زیر عنوان) مراجعه کنید.
- این وبلاگ بر روی سرویس بلاگ بیان و با آدرس rahmanpour.ir در دسترس است. متاسفانه بدلیل عملکرد نادرست سامانه بیان، لینک‌های قبلی که با آدرس اولیه rahmanpour.blog.ir بودند، بر روی آدرس جدید فوروارد نشده‌اند. اگر لینکی باز نشد لطفا بخش .blog را از آدرس آن حذف کنید تا باز شود.
- استفاده از مطالب این وبلاگ با ذکر منبع و درج پیوند (لینک) به آن کاملا آزاد است.

سرم به دنیی و عقبی فرو نمی‌آید ...
تبارک الله از این فتنه‌ها که در سر ماست!
(حضرت حافظ)

۵ مطلب در آذر ۱۳۹۴ ثبت شده است

چند وقتی است که جریان استارتاپ‌ها (یا مجموعه‌های نونهاد) در ایران نگاه و توجه بخش‌های مختلف را به خود جلب کرده؛ اما شاید اوج این مساله را بتوان انتشار مقالات اخیر روزنامه کیهان دانست؛ و سپس مطالبی که در پاسخ به آن مقالات منتشر شدند.

از آنجا که به نظر بنده و بسیاری دیگر رویکرد غالب این مقالات و پاسخ‌ها سیاسی بود و سیاست‌بازی یکی از مهمترین آفت‌های فضای کسب‌و‌کار است، ترجیح می‌دهم حتی لینک آن مطالب را هم اینجا نیاورم. (در صورتی که هنوز این مقالات را نخوانده‌اید و تمایل دارید بیشتر بدانید، می‌توانید کلیدواژه‌های ذکر شده را در گوگل جستجو کنید.)

اما این جریان بهانه‌ای شد که برخی بیایند و سعی کنند با نگاهی آسیب‌شناسانه وضعیت استارتاپ‌ها و مجموعه‌های نونهاد کارآفرینی را در کشور بررسی کنند.

به نظر یکی از مطالب خوبی که در این راستا منتشر شد، این مقاله از فارس است. از آنجا که این مساله مدت‌ها دغدغه شخصی من نیز بوده، هنگام اشتراک این مقاله در ایران‌تلکام، مطلب زیر را نیز - با کمی تغییر - به عنوان پیش‌درآمدی خلاصه و تیتروار، نوشتم که در اینجا نیز به اشتراک می‌گذارم. البته همان‌طور که اشاره شد، مطلب زیر بیشتر از دیدگاه انتقادی بیان شده و به بیان وجوه مثبت ماجرا که از نگاه بنده غالب است نمی‌پردازد. (خوشحال می‌شوم اگر شما هم نظراتتان را به صورت عمومی یا خصوصی بفرمایید و برای بنده نیز ارسال کنید.)

StartUp

- لزوم نوآوری در خلق ایده یا بومی‌سازی مناسب ایده: متاسفانه اخیرا جریانی در کشور به راه افتاده که صرفا با هدف درآمدزایی، کپی نعل به نعل کارهای مطرح جهانی را بدون بومی‌سازی و انطباق با نیازهای مشتری داخلی به اسم استارتاپ ترویج می‌کند؛ گروه‌هایی همچون راکت اینترنت و ... هم از مجموعه‌هایی هستند که نقش بسزایی در تقویت این جریان داشته‌اند (البته در کنار تاثیرات مثبتی که احتمالا در کارآفرینی و ... داشته‌اند) و این در حالی است که به اعتقاد بسیاری مهمترین مساله در راه‌اندازی یک استارتاپ ایده پشت آن است.

- رویاپردازی غیرواقع‌بینانه: از دیگر مشکلات جریان استارتاپ‌ها در ایران می‌توان به تبلیغ رویای موفقیت بدون تلاش اشاره کرد که با ذات کارآفرینی در تعارض بوده و در بلندمدت نتیجه‌ای جز دلسردکردن علاقه‌مندان نخواهد داشت. نباید فراموش کنیم که استارتاپ نیز یک مدل از کارآفرینی است و کارآفرینی یعنی رنج و تلاش و صبر! اگرچه پیروزی یا شکست استارتاپ‌ها غالبا زودتر از برخی مدل‌های کارآفرینی سنتی مشخص می‌شود، اما متمرکز شدن بر این دوره کوتاه‌مدت شبیه این است که کل موفقیت یک دونده دوی 100 متر را در المپیک به ده ثانیه مسابقه‌اش محدود کنیم! (البته همیشه استثنائاتی هم هست که واقعا بخت یارشان بوده! اما هیچ‌گاه استثناء نتوانسته مبنای تحلیل و نتیجه‌گیری باشد.)

- جای خالی استارتاپ‌هایی در لبه فناوری: با نگاهی به استارتاپ‌های موفق دنیا، به ویژه در کشورهای توسعه‌یافته مشاهده می‌شود که یک دسته مهم از این مجموعه‌های نونهاد، ایده‌های مبتنی بر دانش و فناوری روز هستند که متاسفانه در کشور ما غالبا مهجور واقع شده و برخی (اگر نگوییم غالبِ!) سرمایه‌گذاران صرفا دنبال ایده‌هایی هستند که بر فروش و مبادله مستقیم کالا و خدمات متمرکز بوده و مدل تجاری‌شان زودبازده باشد! این مساله نیز یکی دیگر از چالش‌های مهم پیش رو است.

با وجود چالش‌های فوق، نباید فراموش کنیم که جریان استارتاپی به خوبی توانسته است نقش مثبت خود را در بهبود فضای کارآفرینی و توسعه اثبات کند. حال نیز اگرچه این جریان در داخل کشور با برخی کج‌فهمی‌ها مواجه شده و باید برای برگرداندنش به مسیر اصلی و تبیین آن به عنوان یک مدل از کارآفرینی تلاش کرد، اما نباید با طرح ادعاهای بی‌پایه یا حاشیه‌سازی بی‌مورد  (از بیرون یا درون) به کلیت این جریان که می‌تواند تاثیرات مثبت فراوانی برای کشور داشته باشد (به ویژه در شرایط رکود کنونی) آسیب بزنیم.


پانوشت:

- بحث‌های پایه‌ای شبیه طرح این مساله که "استارتاپ چیست؟" (لینک صفحه مربوطه ویکی‌پدیا)، از حوصله این مطلب خارج است و بنده نیز مطالعات نظری کافی برای پرداختن به آن را ندارم. اما اصولا فکر می‌کنم بهتر است استارتاپ را با مفهوم پروژه مقایسه کرد و نه شرکت. از این رو اگرچه یک استارتاپ (پروژه) موفق می‌تواند منجر به تشکیل یک مجموعه حقوقی و شرکت بر پایه آن شود، اما هر شرکت نونهاد را نمی‌توان و نباید استارتاپ نامید. به نظر کارآفرینی سنتی، مبتنی بر راه‌ندازی شرکت در یک حوزه مشخص و رشد تدریجی آن همچنان، به موازات و در رابطه تنگاتنگ با استارتاپ (پروژه) ادامه می‌یابد و این مساله نشان‌دهنده یک سبک زندگی بوده و خواهد بود.

- مواردی که گفته شد به خوبی روشن می‌کند که چرا برخی تلاش می‌کنند هر پروژه‌ای را استارتاپ بنامند و برخی نیز به رغم تناسب این عنوان با پروژه‌شان، علاقه‌ای به استفاده از آن ندارند!


بعدنوشت:

در همین رابطه، این مطالب خوب را هم بخوانید:  

کارآفرینی به جای امیدواری به شغل دولتی

وقتی تب کاذب استارت‌آپ‌، پایین می آید!

  • علی

الحمدلله بعد از فراز و نشیب زیاد، بالاخره امسال زیارت اربعین قسمتمون شد. 
اگر وبلاگ را پیش‌تر دنبال کرده باشید، احتمالا مطلعید که یکی از مسایلی که سعی می‌کنم در چنین موقعیت‌هایی دنبال کنم، نوت‌برداری از موقعیت‌های خاص تجربه جدید است؛ کاری که اسمش را هم گذاشته‌ام "حاشیه‌نگاری" (چرا حاشیه‌نگاری و به چه مفهوم؟ لطفا اینجا را بخوانید). پیش‌تر هم مطالبی را به این سبک و سیاق نوشته‌ام که می‌توانید آن‌ها را اینجا ببینید.
طبیعتا سفر اربعین یکی از موقعیت‌های ویژه‌ای است که اقتضای نوشتن چنین مطلبی را دارد. وقایع هم بعضا آن‌قدر زیاد می‌شوند که دیگر یادت می‌رود کلیدواژه‌هایش را برای آینده یادداشت کنی؛ و البته خستگی و شوق توامان مسیر هم کم در این مساله بی‌تاثیر نیستند. دیدن صدها کیلومتر موکب در جاده‌های منتهی به کربلا و آدم‌هایی که از 300-400 کیلومتری راه افتاده‌اند به سمت حرم، آن همه فداکاری‌های عجیب و غریب از سوی میزبانان (و زوار) در طول سفر، شارع الامام خمینی نجف، صحنههای جالب کوخ‌ها (و تک و توک کاخ‌های) واقعی در کوفه، برخی مسایل مهم (مثبت و حتی بعضا منفی) اجتماعی دیگر و تجربه‌های شخصی خاص و جالب، مسایلی نیست که بتوان نادیده گرفت. در این سفر وقایع حاشیه و متن (با همان مفهومی که اینجا بیان شد) آن‌قدر به هم تنیده هستند که سخت است جداکردنشان و علی‌رغم اینکه بسیار گفته و تکرار شده‌اند، اما به نظر برای درکشان لازم است فقط تجربه شوند.
از سویی نوشتن در مورد برخی مسایل حاشیه‌ای که در سفرهای معمولی هم می‌توان متوجهشان شد، شاید در چنین موقعیتی که خود داستان‌های زیادی برای پرداختن دارد چندان صواب نباشد.
در کنار آنچه گفته شد که همه مبیّن سختی‌های نگارش مطلبی در شان این تجربه است، مشغله‌های شخصی و کمبود فرصت برای آماده‌کردن یک مطلب مناسب را هم باید اضافه کرد که در نهایت منجر به این شد که این پست، فعلا تنها بشود یک آرشیو از تصاویر اینستاگرامی آن روزها، و یک memento، به امید اینکه اگر قسمت شد، روزی کاملش کنم!
--------------------

فقط #حیدر #امیر_المومنین است ... .

Arbaeen_ImamAli


.. اگه عمرمون کفاف نداد، ایشالا کسایی که یه روز زائر#قدس هستن هم نایب‌الزیاره ما باشن.
Arbaeen_SMS

روی هر عمود عکس یک شهید نصب شده، و این یعنی حالا#عراق هم شهدایی دارد که می‌تواند بهشان افتخار کند، چیزی که طی چند دهه اخیر و با وجود تلفات سنگین جنگی، از آن محروم بود.
Arbaeen_ShohadaPic

اَشْهَدُ اَنَّکَ قَدْ اَقَمْتَ الصَّلاةَ وَآتَیْتَ الزَّکاةَ، وَاَمَرْتَ بِالْمَعْرُوفِ وَنَهَیْتَ عَنْ الْمُنْکَرِ ... 
Arbaeen_Imam

خداحافظ آسمان #کربلا
Arbaeen_Sky

دور تا دور #حرم_حضرت_عباس نوشته‌هایی نصب شده با مضمون احادیثی از ائمه (ع) درباره وفاداری مردم کوفه و عراق ..
و انصافا ما هم در این سفر جز وفا و محبت و اخلاص چیزی ندیدیم. 
و این‌قدر از مصادیقش گفته‌اند که دیگر شاید نیاز به ذکر بیشتر نباشد. فقط یک جمله و آن اینکه #کوفه الان از نگاه مسافران #اربعین وفادارترین شهر دنیاست! به امید نزدیکی روزی که پایتخت دنیا شود ...
[یکی از مسایل بسیار مهم این سفر برای ما ایرانی‌ها، قدردانی از میزبانی فداکارانه مردم عراق و رعایت آداب مهمانی است. ان شاء الله که این سفر هر چه بیشتر دل‌های دو ملت را (که با توجه به صبغه تاریخی و فرهنگی‌شان،در حقیقت یکی هستند) به یکدیگر نزدیک کند.]
Arbaeen_PeopleofIraq

به این امید که زیارت عتبات در اربعین و غیر آن هر سال روزی همه ما بشه ... .
  • علی
نقلی است از بودا و همچنین مشابه این نقل از جانب معصومین (ع) نیز بیان شده است که: 
روزی بودا از کنار مردی می‌گذشت و دید که او گردویی در مشت دارد؛ بودا به او گفت: اگر تمام مردم به تو بگویند که آنچه در دست داری دُر و گوهر است، آیا خوشحال می‌شوی؟ فرد جواب داد: نه. سپس بودا گفت: حال اگر گوهری در دست داشته باشی و تمام مردم بگویند این گردو است آیا ناراحت می‌شوی؟ فرد دوباره پاسخ می‌دهد: نه! بودا پرسید: چرا؟ جواب داد: چون می‌دانم این چیزی که در دارم آن نیست که مردم می‌گویند؛ بودا گفت: پس چرا در مورد خودت اینگونه نیستی؟ وقتی خودت می‌دانی که چگونه هستی چنانچه دیگران تصوری بهتری از تو داشتند نباید خوشحال شوی و اگر تصوری بدتر نیز داشته باشند نباید ناراحت شوی ... .
  • علی

"الیس الله بکاف عبده"
"... لا تَظلمون و لا تُظلمون"
"قَالَ وَمَن یَقْنَطُ مِن رَّحْمَةِ رَبِّهِ إِلَّا الضَّالُّونَ"
"عَسَی أَن تَکْرَهُواْ شَیْئًا وَهُوَ خَیْرٌ لَّکُمْ وَعَسَی أَن تُحِبُّواْ شَیْئًا وَهُوَ شَرٌّ لَّکُمْ وَاللّهُ یَعْلَمُ وَأَنتُمْ لاَ تَعْلَمُونَ"
"فَاسْتَقِمْ کَمَا أُمِرْتَ ..."
"إِنَّ الْإِنْسانَ لَفی‏ خُسْرٍ ..."
 (خدا، قرآن کریم)
موجیم و وصل ما، از خود بریدن است / 
ساحل بهانه‌ای است، رفتن رسیدن است
(قیصر امین پور)
-----
"اعدی عدوک نفسک التی بین جنبیک" (رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وآله‌والسلم)
-----
اعر الله جمجمتک ... جمجمه ات را به خدا بسپار (امیرالمومنین علیه‌السلام)

 People are of two kinds: either your brother in religion or one like you in creation. _Imam Ali
-----
تنها کسانی مردانه می میرند، که مردانه زیسته باشند. (شهید سید مرتضی آوینی)
-----
Genius is one percent inspiration 99 percent perspiration. _Thomas Edison
-----
Try not to become a man of success but rather to become a man of value
Imagination is more important than knowledge ... . _Albert Einstein
-----
... اگر تمام مردم بگویند گردویی که در دست داری جواهر است، آیا تو خوشحال می‌شوی؟ (حکایت را اینجا بخوانید)
-----
I know one thing: that I know nothing (originally from Latin: "ipse se nihil scire id unum sciat") _Socrates
-----
"لا جبر و لا تفویض بل امر بین الامرین" (امام جعفر صادق علیه السلام)
-----
What man is a man who does not make the world better
(Kingdom of Heaven, Movie)
["And I think this "World" should start from "our Souls]
-----
هر کجا هستم باشم / آسمان مال من است
پنجره، فکر، هوا، عشق، زمین مال من است //
زندگی رسم خوشایندی است/
زندگی بال و پری دارد با وسعت مرگ/
پرشی دارد اندازه عشق/
زندگی چیزی نیست که لب طاقچه عادت از یاد من و تو برود ... 
(سهراب)
-----
نابرده رنج گنج میسر نمی‌شود (هر چند هر رنجی به گنج نمی‌انجامد و هر گنجی الزاما با رنج بدست نیامده! به طور کلی این عبارت برای فرد بدون گنج اولیه است که راه درستی را برای رنج کشیدن انتخاب کرده ...)
-----
- شب تار است و ره وادی ایمن در پیش / آتش طور کجا موعد دیدار کجاست
...
- سرم به دنیی و عقبی فرو نمی‌آید / تبارک الله از این فتنه‌ها که در سر ماست
(حضرت حافظ)
-----
... .

-----

  • علی

(از اکانت اینستاگرامhttps://www.instagram.com/AliRahPou)


ghashang_harf_mizanam

بعد از مدتی رکود مطالعاتی، فرصتی پیش اومد تا یه #کتاب اتفاقی رو دستم بگیرم: «بالاخره یه روزی قشنگ حرف می‌زنم!»، اثر #دیوید_سداریس با ترجمه بسیار زیبای #پیمان_خاکسار
خوشحالم که این #انتخاب_اتفاقی، خوب و جذاب از آب در اومد! چیزی شبیه #او_باز_گشته_است#تیمور_ورمش، طنزی زیبا و گزنده و البته چسب خورده به اسامی و برندهای زمان حال که کمی حس و حال اثر رو ژورنالیستی کرده و در مقابل جذابیت حاصل، به نظر موندگاریشون رو با ریسک مواجه میکنه ... .


namira

#نامیرا، داستانی روان و جذاب از صادق کرمیار است، با مفاهیمی که هنرمندانه در دل آن جا داده شده و نمایش شخصیت‌هایی که مرتب در طول تاریخ تکرار می‌شوند! 
نامیرا به حال و هوای #کوفه و آدم‌هاش در زمان حضور مسلم ابن عقیل و قبل از وقوع #فاجعه #کربلا می‌پردازد.
در حرکتی ارزشمند، طی چاپ جدید اثر - که با طرحی جدید و متفاوت از عکس بالا منتشر شده، - ناشر و نویسنده حق‌السهم خود را حذف کرده‌اند و در نتیجه قیمت کتاب هم بسیار پایین آمده.
در این ایام مطالعه نامیرا رو از دست ندید ... .
  • علی